Canterbury Team Champions
Year Primary Schools Intermediate Schools High Schools
2017 Home Educators Home Educators Burnside
2016 Waimairi Cobham Riccarton
2015 Waitakiri St Mark's Ashburton
2014 Waitakiri Cobham Ashburton
2013 Waimairi Cobham Ashburton
2012 Waimairi Kirkwood Christchurch Boys'
2011 Westburn Cobham Christchurch Boys'
2010 Lincoln Cobham Christchurch Boys'
2009 Burnside Cobham Christ's
2008 Cathedral Grammar Cathedral Grammar Ashburton
2007 Waimairi Cobham Ashburton
2006 Windsor Cobham St Andrew's
2005 Medbury Cobham St Andrew's
2004 Ilam Cobham Riccarton
2003 Ilam Cobham Christ's
2002 Ilam Heaton Aranui
2001 Ilam Kirkwood Shirley Boys'
2000 Ilam Kirkwood Shirley Boys'
1999 Kirkwood Shirley Boys'
1998 Heaton Burnside
1997 Cobham Christchurch Boys'
1996 Cobham Shirley Boys'
1995 Cobham Burnside
1994 Medbury Shirley Boys'
1993 Linwood Shirley Boys'
1992 Linwood Shirley Boys'
1991 Medbury Christchurch Boys'
1990 Cobham Christchurch Boys'
1989 Christchurch Boys'
1988 Burnside
1987 Burnside
1986 Christchurch Boys'
1985 Christchurch Boys'
1984 Christchurch Boys'
1983 Shirley Boys'
1982 Christchurch Boys'
1981 Shirley Boys'
1980 St Andrew's
1979 Christchurch Boys'
1978 Christchurch Boys'
1977 Shirley Boys'
1976 Christchurch Boys'
1975 Christchurch Boys'
1974 Christchurch Boys'
1973 Christchurch Boys'
1972 Shirley Boys'
1971 Shirley Boys'
1970 Shirley Boys'

South Island Team Champions
Year Primary Schools Intermediate Schools High Schools
2017 Home Educators Home Educators Otago Boys'
2016 George Street (Otago) Cobham Otago Boys'
2015 Waitakiri Balmacewen (Otago) Ashburton
2014 Waitakiri Balmacewen (Otago) Christchurch Boys'
2013 Waimairi Balmacewen (Otago) Ashburton
2012 Maori Hill (Otago) Kirkwood Christchurch Boys'
2011 Enrich (Southland) Cobham Otago Boys'
2010 Lincoln Cathedral Grammar Christchurch Boys'
2009 Burnside Cathedral Grammar Christ's
2008 Burnside Dunedin North Christ's
2007 Waimairi Cobham Ashburton
2006 Windsor Cobham Riccarton
2005 Medbury Cobham St Andrew's
2004 Ilam Cobham Riccarton
2003 Ilam Cobham Christ's
2002 Ilam Heaton Aranui
2001 Ilam Kirkwood Shirley Boys'

Canterbury Girls Team Champions
Year Primary Schools Intermediate Schools Secondary Schools
2017 Waimairi Selwyn House Christchurch Girls'
2016 Cashmere Cobham Christchurch Girls'
2015 Waimairi Selwyn House Ashburton
2013 Waimairi Selwyn House Ashburton
2012 Waimairi &
Windsor
Cobham Ashburton
2010 Fendalton Cobham Christchurch Girls'
2009 St Peter's Cobham Rangi Ruru
2008 Selwyn House &
Waimairi
Yaldhurst Rangi Ruru
2007 Waimairi Cobham Rangi Ruru
2006 Burnside Cobham Burnside HS
2005 Burnside &
West Melton
Cobham Burnside HS
2004 Burnside Cobham Not given
2003 Burnside Cobham Burnside HS
2002 Ilam Cobham Burnside HS
2001 Ilam Cobham Burnside HS